Dlaczego slow fashion, czyli świadoma moda jest tak ważna?

Dlaczego slow fashion, czyli świadoma moda jest tak ważna?

Czasy się zmieniają, a świadomość społeczeństwa w sprawie dbania o środowisko stale rośnie. Potwierdzeniem tego zdania może być fakt, iż coraz więcej osób podejmuje nawet małe kroki z myślą o polepszeniu aktualnej sytuacji naszej planety. Slow fashion jest jednym z nich.

Świadoma moda skupia się na racjonalnym podejściu do zakupów. Kupujesz wtedy, kiedy faktycznie czegoś potrzebujesz, a ubrania, które wybierasz są z takich materiałów, które nie wpływają szkodliwie na środowisko. To nowoczesne i zdecydowanie potrzebne spojrzenie na swoje własne potrzeby.

Jak marki działają z duchem slow fashion?

Marki, dla których świadoma moda jest czymś ważnym, troszczą się o środowisko i ludzi. Starannie dobierają materiały wykonane z naturalnych włókien, czyli takie, które z łatwością można poddać recyklingowi. Ich produkty najczęściej powstają lokalnie. Jeśli dana marka decyduje się na prowadzenie działalności online, a co za tym idzie na wysyłanie paczek, robią to w jak najbardziej ekologiczny sposób. Najczęściej wykorzystują biodegradowalne produkty: kartony, chrupki wykonane ze skrobi, które rozpuszczają się w wodzie itp. Poszanowanie pracy drugiego człowieka jest dla nich równie priorytetowe, jak względy ekologiczne. Tak właśnie postępuje marka Chullo, która kieruje się zasadami slow fashion w swoim biznesie.

Przeciwieństwo slow fashion, czyli fast fashion

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób produkowane są ubrania dostępne w sieciówkach. W zakładach szwalniczych szyjących dla tego typu sklepów stale łamane są prawa pracownicze. Przymusowe nadgodziny, brak możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego, wykorzystywanie do pracy dzieci, brak przerw i opieki medycznej to realia. Fast fashion to szybka produkcja tanim kosztem, zanieczyszczenie środowiska, a także wcześniej wspomniane względy etyczne. Proces produkcji ubrań w tych warunkach opiera się m.in. na barwnikach podrażniających, które wcześniej nie zostały przetestowane oraz na najtańszych kategoriach tkanin. Świadoma moda jest zupełnym przeciwieństwem tych wszystkich działań. 

Produkcja ubrań niszczy planetę

Marki, które stawiają na szybkość produkcji, a także na jak najniższe koszty doprowadzają do wysokiej emisji gazów cieplarnianych. Konsekwencjami tego zjawiska są liczne powodzie na wyspach i w obszarach mórz oraz zmniejszenie się masy lodowców, która prowadzi do podniesienia się poziomu wód w morzach i oceanach. To oczywiście nie jedyne skutki efektu cieplarnianego. Kolejnym problemem jest masowe pozbywanie się ubrań. Wiele firm decyduje się na palenie niesprzedanych kolekcji. Wolą podjąć się tego kroku niż sprzedać ubrania w promocyjnych cenach. Warto zadać sobie pytanie, czy chcemy wspierać takie marki. Zaprzestanie produkcji ubrań jest na razie niemożliwe, ale może w takim przypadku lepiej postępować z regułą slow fashion i kupować świadomie? 

Jak wdrożyć slow fashion w swoje życie?

  • Dokonuj tylko i wyłącznie przemyślanych oraz świadomych zakupów. 
  • Zacznij inwestować w wysokiej jakości produkty, które posłużą Ci przez kilka następnych lat. 
  • Wybieraj marki, które stawiają na ekologię. 
  • Zacznij zwracać uwagę na metki, znajdziesz tam informacje dotyczące tego, jak najlepiej zadbać o dany element twojej garderoby.
  • Nie wyrzucaj ubrań, których już nie nosisz i zalegają Ci w szafie. Wykorzystuj aplikacje, które umożliwiają sprzedaż ubrań. 
  • Podniszczonej odzieży staraj się nadać drugie życie samodzielnie lub przerób u krawcowej. 

Działania związane z regułą slow fashion wcale nie muszą być trudne. Pomóż środowisku i przekonaj się do świadomej mody. Sprawdź propozycje marki Chullo i rozpocznij razem z nami przygodę związaną ze slow fashion.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Odbierz swój kupon na 10%

Tylko dla nowych klientów!

Dziękujemy! Odbierz swój kupon

Nowy klient

Tylko dla nowych użytkowników!

Odbierz swój kupon na start!