Kimono, czyli tradycyjny strój japoński – co warto o nim wiedzieć?

Kimono, czyli tradycyjny strój japoński – co warto o nim wiedzieć?

Kimono to z pewnością jeden z najbardziej kulturowych symboli Japonii. Jego wzory i kolory są przykładem japońskiej wrażliwości kulturowej i wyjątkowej estetyki. Wyglądem przypomina luźną szatę z szerokimi, niewszywanymi rękawami. Znacznie odbiega od prostoty oraz swobody zwykłego ubrania, które my ubieramy na co dzień. W tym artykule podpowiemy, co warto wiedzieć na temat kimona. 

Początki kimon 

Historia kimon rozpoczęła się ponad tysiąc lat temu. Po raz pierwszy zaczęto je nosić w japońskim okresie Heian. Przypadał on na lata 794-1186. Wraz z nadejściem kolejnego okresu- Kamakura kimona ubierano już codziennie. To właśnie wtedy rozpoczęła się zabawa kolorami i materiałami. Wybór tkanin, barw i dekoracji zależał między innymi od wieku, płci, stanu cywilnego, statusu ekonomicznego czy pory roku. Od XVII wieku sztuka tworzenia tego elementu garderoby w Japonii przerodziła się w wyspecjalizowane rzemiosło. Niektóre egzemplarze były traktowane jak prawdziwe dzieła sztuki, a ich wartość często przewyższała wartość niejednego domu rodzinnego. Na ich cenę wpływały przede wszystkim drogie tkaniny takie jak jedwab czy len. Tradycyjne kimona muszą posiadać ręcznie wykańczane szwy oraz krawędzie. Najbardziej czasochłonne jest nakładanie na nie wzorów, które w wielu przypadkach malowane są ręcznie. Możliwe jest również tworzenie ich przy pomocy niezwykle precyzyjnego farbowania fragment po fragmencie. Wielu Japończyków zachowywało swoje najcenniejsze kimono dlatego, by przekazywać je z pokolenia na pokolenie.

Z jakich części składa się kimono?

Mae-migoro, yuki, furi, ko-sode i wiele innych. Przeanalizujmy wspólnie kilka wybranych części kimono. Tomo-eri to pas tkaniny, który chroni kołnierz. Można go wymienić w przypadku uszkodzenia lub zanieczyszczenia, ale także wtedy, kiedy pożądany jest inny kolor. Furi to natomiast niezszyta, dolna część rękawa. Używana jest najczęściej przez tancerzy- można nią kołysać oraz przez aktorów kabuki do wyrażania zawstydzenia. Eri to z kolei kołnierz, a ura-eri kołnierz wewnętrzny. 

Garść ciekawostek na temat kimon

Oryginalne, japońskie kimona nigdy nie zostały wyposażone w kieszenie. Dlatego też osoby, które noszą je na co dzień, drobne rzeczy chowają do rękawów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zakładają lewą połowę kimona na prawą. Natomiast odwrotnie jest w przypadku nieboszczyków. Wtedy to prawa połowa jest zakładana na lewą. Im młodsza dziewczyna, tym dłuższe rękawy wypada jej nosić. Kimono panny młodej jest śnieżnobiałe. Uważa się, że biel to kolor śmierci. W dawnych czasach kobieta, która brała ślub, “umierała” dla swojej rodziny. Wierzchnie okrycie jest z kolei czerwone. To barwa przynosząca szczęście.

Propozycje kimon od Chullo-nowoczesne spojrzenie

Oryginalne, japońskie kimono stało się inspiracją do tworzenia kimon w nowej, bardziej nowoczesnej wersji. Nierzadko widzimy ten element garderoby na wybiegach mody. Projektanci tworzą je w coraz to nowszych wersjach- jako sukienki lub okrycie wierzchnie zamiast marynarki. Nie są to już jedynie eleganckie modele, ale też te całkowicie nieformalne i ekstrawaganckie. Takie właśnie propozycje znajdziesz na stronie internetowej Chullo. Jedną z nich jest kimono Retro. Wykonano je z najlepszej jakości, hiszpańskiej wiskozy. Jego oryginalny print pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu i z pewnością przyciągnie wzrok wielu. Dzięki niemu stworzysz niebanalną stylizację. Kimono to możesz ubierać do spodenek czy jeansów jako narzutkę lub też przewiązać je dołączonym do kompletu 3-metrowym paskiem i stworzyć wyjątkową sukienkę. Chullo w swoim asortymencie posiada kimona we wzory, a także te gładkie dla fanek basicowych, stonowanych looków.

Zapoznaj się ze wszystkimi modelami kimon, które w swojej ofercie posiada Chullo. Ten element garderoby to gwarancja stylu i wyjątkowości. Uzupełnij o niego swoją szafę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Odbierz swój kupon na 10%

Tylko dla nowych klientów!

Dziękujemy! Odbierz swój kupon

Nowy klient

Tylko dla nowych użytkowników!

Odbierz swój kupon na start!