Jak prać wełniany sweter?

Jak prać wełniany sweter?

Wełniany sweter nierzadko kojarzy nam się z uczuciem drapania na skórze. Takie wspomnienia z dzieciństwa nie zachęcają do noszenia odzieży z prawdziwej wełny. Czy słusznie? Starannie dobrana naturalna włóczka i umiejętność prawidłowego jej wyprania mogą sprawić, że uczucie nieprzyjemnego gryzienia odejdzie w zapomnienie. Dziś odpowiemy zatem na pytanie, jak wyprać wełniany sweter, by nie odebrać mu jego naturalnych właściwości i nie sprawić, że będzie szorstki i nieprzyjemny w noszeniu?

Czym jest wełna?

Wełną nazywamy sierść zwierząt, np. owiec, jagniąt, lam, wielbłądów, alpak czy merynosów, która po specjalnej obróbce zyskuje formę włókien, z których możemy tkać sploty i w ten sposób nadawać jej dowolną formę. Najczęściej są to części garderoby, choć miłośnicy rękodzieła potrafią wyczarować z niej piękne dekoracje czy dziecięce zabawki. W zależności od pochodzenia, każda wełna nieco inaczej wygląda i daje różne odczucia w noszeniu. Warto zaznaczyć, że jest surowcem zdrowym i przyjaznym dla naszego organizmu, posiada właściwości profilaktyczno-lecznicze. Dzięki porowatości wchłania pot, zatrzymuje zewnętrznie wilgoć i jest mocno wytrzymała na ścieranie. Cechuje się także możliwością absorpcji promieniowania UV. 

Co jest szczególnie ważne podczas prania wełny?

Chcąc rozwiązać kwestię prania wełnianych swetrów (ale nie tylko – można bowiem odnieść te uwagi do wszystkich części garderoby, wykonanych z wełny) warto pamiętać, że włókna te mają swoje charakterystyczne cechy, które należy mieć na uwadze podczas prania. Najważniejszym i chyba najczęściej popełnianym błędem jest pranie wełnianych swetrów w pralce. Istnieją wprawdzie specjalnie dedykowane temu programy, jednak nie da się ukryć, że większość producentów szczególnie mocno zaznacza, jak istotnym jest ręczne pranie wełny. Ważna jest tu delikatność. Jeśli wybierzemy zbyt wysoką temperaturę prania albo użyjemy za silnych środków piorących, możemy doprowadzić do sfilcowania ubrań. Mogą wówczas stać się też szorstka w dotyku (czego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć) lub, co równie niepożądane, skurczyć się.

Czego jeszcze unikać w czasie prania wełny?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, wełna nie lubi wysokich temperatur – najlepiej więc wybrać do prania letnią wodę. Ta sama zasada obowiązywać będzie w przypadku płukania wełny. Warto robić to w takiej samej temperaturze wody, co pranie. Dzięki temu unikniemy dużych różnic, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ubrania. 

Warto zwrócić uwagę również na proces suszenia wełny. Zdecydowanie niewskazane będzie mocne wykręcanie ubrań. Warto rozłożyć odzież na ręczniku i poczekać, aż ten pochłonie wodę . Ręcznik należy zmieniać, aby po pozbyciu się nadmiaru wody sweter leżał i wysychał nadal na suchym ręczniku. To najbezpieczniejszy i najczęściej polecany przez producentów wełnianej odzieży sposób na suszenie. My również polecamy tę metodę. 

Jakie jeszcze wskazówki warto zastosować przy praniu wełnianych swetrów od Chullo?

Nasze swetry są dziergane na drutach, z wełny z alpaki lub merino, czasem z dodatkiem jedwabiu lub wiskozy. Szkoda byłoby zaprzepaścić ich staranne wykonanie złym sposobem prania. Dlatego szczególnie polecamy robić to ręcznie, w maksymalnie 30 st. C. Do tego wspomniany już sposób suszenia – najlepiej będzie suszyć swetry na płasko, układając je na ręczniku. Dzięki temu nie rozciągną się i nie stracą pierwotnego fasonu. Po wyschnięciu warto delikatnie odparować odzież żelazkiem lub parownicą, zachowując niewielką odległość od produktu. 

Alternatywa dla prania

W przypadku wełny z merino i alpaki częste pranie jest niewskazane – często lepiej sprawdzi się wystawienie odzieży na świeże powietrze i regularne jej wietrzenie (możemy zrobić to także w zaparowanej łazience). Co ważne, wełna nie wymaga zazwyczaj prasowania, dzięki czemu możemy zakładać ubrania zaraz po ich odświeżeniu. Warto tu dodać, że wełniane swetry najlepiej jest prać jak najrzadziej. Odświeżanie poprzez parowanie sprawia, że włókna unoszą się i podkurczają, dzięki czemu odzież może zyskać ponowną lekkość i świeżość jak przy pierwszym założeniu. Sweter zalecamy prać raz w sezonie lub przy mocnym zabrudzeniu, a w razie poplamienia lub zabrudzenia swetra, najlepiej będzie zaprać produkt punktowo.

Jeśli zainteresowały Cię delikatne i miękkie w dotyku swetry z naturalnej wełny, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu chullo.pl i sprawdź najnowsze propozycje. Nasze ręcznie dziergane swetry to gwarancja jakości wykonania i zadowolenia z noszenia. Przekonaj się!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Odbierz swój kupon na 10%

Tylko dla nowych klientów!

Dziękujemy! Odbierz swój kupon

Nowy klient

Tylko dla nowych użytkowników!

Odbierz swój kupon na start!